Nasreddin Hoca ve Sega

Çok hastayım, burnum akıyor, genzim sızlıyor ama bunu yazmazsam uyuyamam.

Çocukluğumuzda video oyunları bu denli gelişmiş değildi, piksel ekranlarda görüntü kalitesi o zamana göre mükemmel olan oyunları oynuyorduk. Super Mario bugüne kadar adını yaşatabilmiş olsa da oyunların çoğu unutuldu. Ara sıra o günleri yaşamak adına emülatör yazılımlar ile eski oyunları oynadığımız da oldu. Ancak o güne kadar farkedemediğim ve çok kişinin de bilmediği bir oyunu bu sırada keşfetmiş, bunun hakkında yazmayı da aklıma koymuştum. Şimdi zamanıdır diyerek sihirli kelimeleri söylüyorum: Nasreddin Hoca, Street Racer, Sega. Üçü size neyi ifade ediyor? Hiç bir şey diyorsanız okumaya devam edin derim :)

Nasreddin Hoca’yı fıkralarda sıkça görürüz, bir çok yerde ders veren hikayelerini de az çok herkes duymuştur. Ancak Nasreddin Hoca’yı bir Sega oyununda göreceğim aklımın ucundan dahi geçmezdi. Street Racer oyunu çok eski bir video oyunu, 1994 yılında çıkmış, hatta Play Station için de bir sürüm yapılmış. Oyunda belli karakterlerle yarışlara katılıyorsunuz. Bu karakterler arasında uçan halı tipinde arabası ile Nasreddin Hocamız da var. Oyundaki adı ise “Hodja”.

Hodja’yı uzak doğuda üretilmiş bir oyunda görmek beni nasıl mutlu etti anlatamam. Bunu her yerde görünmeyi bir maharet olarak gördüğüm için söylemiyorum, içimizdeki bazı insanlar tarafından edepsiz fıkralara konu edilen Nasreddin Hoca’nın kulaklarına nasıl çalındığını bilmediğim insanlar tarafından oyuna dahil edilmesi beni gülümsetti.

Velhasılı kelam, bu oyunu oynamak isterseniz bilgisayarınıza bir ROM oynatıcı emülatör kurmanız ve oyunun ROM dosyasını bilgisayarınıza indirip emülatör ile açmanız kafi. Şuradan indirebilirsiniz: http://www.rom-world.com/search/?q=street+racer&submit.x=0&submit.y=0

Oyuna ait bir videoyu birileri sağolsunlar oynamış, kaydetmiş, bir de Youtube’a yüklemişler, elleri dert görmeyesiceler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir