Fireworks mü Photoshop mu?

Bu sorunun bir kaç yıl önce bendeki karşılığı elbette Photoshop olacaktı. Program içinde yeni yeni ilerlemeye başladığımız zamanlarda “Photoshop güzel ama bir de Fireworks var” denildiğinde şöyle bir göz gezdirmiş ve beğenmemiştim. Hatta o zamanlar Fireworks yalnızca buton yapmaya yarayan bir program gibi gelmişti bana.

En son olarak Fireworks 8 sürümünü indirmiş ve “hadi bir kurcalayayım” demiştim. Sağolsun Erkan’ın da yoğun teşvikleri sayesinde şöyle bir göz gezdirdim ama bu gördüğüm Fireworks son gördüğümle alakasız bir şeydi. Heyecanlandım.

Photoshop biliyorsanız, aslında bakarsanız herhangi bir grafik işleme programına hakimseniz bir çok programın arayüzü birbirine benzer. Benzer işlevleri gören programları kendi kendinize öğrenmeniz çok zor değildir. İnternet de yeteri kadar kaynak barındırıyor, haliyle. Yaşasın Google amca! diye haykırdığımız da çok olmuştur. Elbette Google’ı seviyoruz :)

Konuyu dağıtmayalım efendim, değil mi? Ben burada önceleri Photoshop hayranı iken nasıl Fireworks müptelası olduğuma değineceğim biraz…

Photoshop harika özellikleri sayesinde dilimize yerleşmiş bir deyim oldu bile. (Bkz. Sana bi fotoşop lazım, bu fotoşop güzeli v.s.) Evet, harika bir program, bir çok işe yarıyor, hem matbu hem dijital işlerde… Gel gelelim internet sitesi tasarımı yaparken çok hantal kalıyor. Özellikle vektörel işlemlerde bir ağır, bir yoğun çalışıyor ki, sormayın.

Fireworks ise işi sadece “web” olarak sırtlandığı için fazladan enerji tüketmeden sizi karşısına alıyor ve hem bitmap hem de vektörel çalışmaları aynı sahne içerisinde rahatlıkla ve kolaylıkla yapabiliyor. Kullanıcı arayüzü daha “kullanıcı dostu”. (Burada yusır fıriendli sözünü kullanmadım, dikkatinizi celbederim). Bir nesneyi seçip işlem yapabilmek, nesnelerin sıralarını değiştirebilmek, maskeleyebilmek gibi özellikleri çok daha hızlı gerçekleştiriyorsunuz. Tek eksik yanı sadece RGB renk kanalını destekliyor olması, CMYK çalışmalar yapamıyorsunuz . (Zaten işinin sadece web olduğunu söylemiştik)

Fireworks dosya uzantısı olarak PNG kullanıyor. Çok katmanlı PNG biçemi ile sıradan bir görsel görüntüleyici ile çalışmalarınıza hızlıca bir önizleme yapmanız çok kolay. Üstelik bir çok vektörel ve bitmap biçemi destekliyor ayrıca PSD ve Layer TIFF dosyalarını da %99 başarı ile görüntüleyip düzenlemeye izin veriyor.

Photoshop’u seviyorum lakin Fireworks’ü artık daha çok seviyorum.

Bu programlara da göz atmak isteyebilirsin;

GIMP
Inkscape
Painter

“Fireworks mü Photoshop mu?” için 2 yorum

  1. Yahu olur mu :) Bana şimdilerde PhotoShop’lu işler geliyor o zaman daha iyi anlıyorum fayırvorksün değerini :)

    Yaşasın fayırvörks, evet! :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir